Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się w kampanię 19 dni bez przemocy. Licealiści przygotowali dekalgi komunikacji bez przemocy, które następnie zostały ocenione przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Tychach. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział także w quizie dotyczącym najważniejszych informacji związanych z Ustawą o Przeciwdziałaniu Przemocy oraz Standardami Ochrony Małoletnich. Zwycięskie klasy: 4 lingwistyczna oraz 3A turystyczna zostały nagrodzone bonami na niepytanie.Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w działania kampanii.
Finał IX Tyskiej Gali Najzdolniejszych Uczniów
26.11.2024Jak co roku, podczas Gali Najzdolniejszych uczniów tyskich szkół, młodzież Wyspiana została uhonorowana za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne za rok szkolny 2023/2024.Wśród wyróżnionych są nasi uczniowie, którzy otrzymali stypendia: Prezesa Rady Ministrów i Śląskie. Inwestujemy w talenty PLUS oraz nagrodzeni za wybitne osiągnięcia sportowe i artystyczne.Drodzy Uczniowie,Gratulujemy Wam osiągnięć i wyróżnienia podczas tej wyjątkowej gali. Wasza pasja, pracowitość i talent są inspiracją dla nas wszystkich. Życzymy Wam, abyście zawsze z odwagą realizowali swoje marzenia, rozwijali swoje umiejętności i nigdy nie przestawali wierzyć w siebie. Niech sukcesy towarzyszą Wam na każdym kroku. Jesteśmy z Was dumni.Powodzenia !
Podziękowanie dla osób, które przyniosły dary do biblioteki
19.11.2024Bardzo serdecznie dziękujemy za wszystkie dary przekazane dla zniszczonej w trakcie powodzi biblioteki szkolnej w Lądku - Zdroju.Za okazane wsparcie i zrozumienie sytuacji, w której znalazła się zalana biblioteka.Za przynoszone do biblioteki całe pudła wspaniałych darów.Za okazywaną chęć do niesienia pomocy.Dziękujemy!Biblioteka szkolna
Samorząd Uczniowski na szkoleniu
19.11.2024W dniu 15.11.2024r. nasz Samorząd Uczniowski brał udział w warsztatach organizowanych przez Niezależny Instytut Cultury z zakresu aktywności obywatelskiej oraz Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.
Wyspian na tyskich obchodach Święta Niepodległości
12.11.2024"Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem -staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."
/ Józef Piłsudski /Dziś liczna grupa uczniów naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Podczas uroczystości z dumą reprezentowaliśmy Wyspiana biorąc udział w mszy świętej za Ojczyznę, oficjalnym przemarszu, składaniu kwiatów pod Pomnikiem Niepodległej oraz wspólnym śpiewaniu patriotycznych pieśni. Udział w tym wyjątkowym wydarzeniu pozwolił nam uczcić pamięć o bohaterach,którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny, oraz pogłębić poczucie wspólnoty i narodowej dumy.
Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność.
Koordynatorki:
Anita Iskierka
Aneta Kwiecień4
Job-shadowing, Erasmus+ w zespole szkół Agrupamento de Escolas de Alcochete w Portugalii
06.11.2024W ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu w programie Erasmus+ nauczycielka języka angielskiego i koordynatorka programu p. Ewa Żędzian w dniach 21-25.10.2024 uczestniczyła w aktywnej obserwacji w szkole partnerskiej w miejcsowości Alcochete w Portugalii. W gronie nauczycieli biorących udział w wizycie byli także nauczyciele ze szkoły podstawowej z Bielska-Białej. Zespół szkół w Alcochete liczy kilka tysięcy uczniów i składa się z 9 placowek, przedszkoli, szkół podstawowych 1 i 2 stopnia oraz liceum. Są to szkoły integracyjne, z oddziałami specjanymi. Szkoła średnia, którą obserwowałam w największym stopniu posiada tematycznie zaaranżowane sale lekcyjne do poszczególnych przedmiotów, kantynę, dużą salę gimnastyczną oraz imponującą bibliotekę z czytelnią i strefą cichej nauki. W trakcie pobytu obserwowałam liczne zajęcia np. z języka angielskiego, wychowania fizycznego, filozofii, sztuki, nauczania zintegrowanego czy doradztwa zawodowego. Brałam też udział w zajęciach grupy kształcenia specjalnego. Mój pobyt był świetną okazją do poszerzenia swojego warsztatu pracy o stosowane w szkole goszczącej metody dydaktyczne, ale również uświadomienie sobie, że nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi o nasze metody pracy. Dzięki licznym rozmowom z nauczycielami, koordynatorem projektu, pedagogiem oraz dyrektorem poznałam portugalski system edukacji, główne nurty metodyczne, wychowawcze i założenia szkoły stawiającej na dobre wychowanie młodego człowieka w bardzo zróżnicowanym środowisku jakim jest miasteczko Alcochete pod względem różnorodności etnicznej i zamożności rodzin. Również skonfrontowałam się z licznymi problemami systemu edukacji, problemami wychowawczymi czy też finansowymi, z którymi jak się okazuje prawie wszyscy się borykamy. Byłam zachwycona szkołą, atmosferą, która tam panuje, ale również niektórymi rozwiązaniami jak regularne zajęcia uczniów z profesjonalistami w różnych dziedzinach jak muzykami czy sportowcami. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, iż do tego zespołu szkół uczęszczał nie kto inny jak Cristiano Ronaldo! Był to już kolejny wyjazd z naszej szkoły w ramach programu Erasmus+. Udział w obserwacjach był dla nas szansą do podnoszenia kompetencji językowych, metodycznych, nawiązania ciekawych znajomości oraz źródłem inspiracji. Działania w ramach programu Erasmus plus są finansowane w całości z funduszy Unii Europejskiej
Wykład z transplantologii
06.11.20245.11.1985 roku to szczególny dzień dla polskiej transplantologii- profesor Zbigniew Religa przeprowadził w Zabrzu pierwszy udany przeszczep serca. Dzisiaj, po 39 latach, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w prelekcji którego celem było przybliżenie idei transplantologii. Pani doktor Sylwia Sekta- lekarz transplantolog, pani Bogumiła Król- koordynator transplantacyjny oraz pani Sylwia Lenart - wolontariusz Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca zapoznały uczniów klas medycznych z historią transplancji w Polsce oraz z zasadami pracy Centrum Koordynacyjno - Organizacyjnego do Spraw Transplantacji Poltransplant.